Kadın Hastalıkları – Jinekoloji

Ergenlikten itibaren menopoza kadar kendini gösterebilecek hastalıkları içeren bir tıp dalıdır. Jinekolojinin kelime anlamı ‘Kadın Bilimi’dir. Yani Kadın Hastalıkları – Jinekoloji kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu, hamilelik Kadın hastalıkları ve doğumla ilgilenen doktorlara ‘Kadın Doğum Uzmanı’ ya da halk arasında ‘Kadın Doğumcu’ denir. Jinekolog ve Jinekolog doktor da aynı anlamı taşır. Tüm Kadın Hastalıkları – Jinekoloji uzmanları aynı zamanda operatör doktordur. Yani Kadın Hastalıkları- Jinekoloji doktorlarıcerrahi müdahelede de bulunabilirler; tüm kadın doğum uzmanları operatör doktordur.

Kadın hastalıkları zamanında tedavisi gerçekleştirilmesi gereken önemli hastalıkları kapsar. Kadın Hastalıkları – Jinekoloji hastalarına zamanında tedavi ileriki dönemlerde sorunların büyümesini engeller Kadın Hastalıkları – Jinekoloji alanında Zamanında müdahale edilmesi gereken hastalıkların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Vaginitis-Vulvitis: Kadın Hastalıkları – Jinekoloji alanına giren bir hastalıktır. Dış genital organ, vajen bölgesinin kötü kokulu akıntı olması, kaşıntı, ağrı olması, mantar, protozoo enfeksiyonları, bakteri, tümörler ve hormon değişiklikleri, iritan maddeler bu hastalığa neden olur.
Endometrizois: Rahim içi tabakanın başka organlarda bulunması. Bu organlar mesane, beyin, rektum, barsak gibi organlar olabilir. Çikolata Kistidir. Bu hastalık da Kadın Hastalıkları – Jinekoloji alanında tedavi edilmektedir.
Dismenore (Ağrılı Adet Görme) : bu hastalık da Kadın Hastalıkları – Jinekoloji bölümünün tedavi altına aldığı bir hastalıktır. Rahmin salgıladığı prostoglandinin aşırı olması sonucunda ortaya çıkan anatomik bozukluklardır. Şiddetli ağrılı adet görmedir.
Kadın Hastalıkları – Jinekoloji alanında tedavi edilen diğer bir hastalık da Miyomdur. Miyom(Ur): 40 yaş üstü görülebilen iyi huylu rahim kası türüdür. Ultrasonla tesadüfen görülür. Belirtileri bulunduğu yere göre değişir; aşırı kanamalar, gebelikte düşük yapma, idrar kaçırma, kısırlık gibi sonuçlara sebep olur.
Over kistleri: Kese biçiminde içi sıvı ya da doku ile dolu olan yumurtalıklarda gelişen kistlerdir. Eğer kistler büyürse rüptüre (karın içine sıvı içeriğini boşaltma) veya bulunduğu yumurtalığı torsiyone etme (anatomisini bozarak kanlanmasını engelleme) gibi komplikasyonlar yapma ihtimali doğar. Bu neden ile hastanın takip ve tedavisi gerekir.
Belirtisi olarak ara kanamaları örnek verebiliriz.

Premenstrüel Sendrom: Birçok belirtilerin arasında belirgin olarak depresyon, duygusal tutarsızlık, uyku bozuklukları, gece terlemeleri, migren tipi baş ağrılarını sıralayabiliriz. Bu belirtiler adet döneminin ikinci yarısında başlar adet bitimine kadar devam eder. Ancak iki hafta sonra bu bulgular tekrar başlar.
Polikistik Over Sendomu: Hormonsal bozukluklar neden olur. Hiç adet görmeme ya da düzensiz adet görme belirtileridir. Erkek tipi kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi(Kellik), obezite ve akne, şeker metabolizması bozukluğu gibi sonuçları doğurur. Ciddi bir hastalıktır çünkü ileri yaşlarda diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyona neden olur.
HPV Enfeksiyonu: Cinsel yolla bulaşan bu hastalık bir grup virüs tipinin genital bölgede siğile ya da rahim kanserine yol açmasıdır. Her kadının 36 yaşından sonra simir ve HPV testi olarak erken teşhis yoluna gitmesi gerekir.
Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde İnfertilite (Kısırlık) tedavisi, Tüp bebek uygulamaları ve bu uygulamada embriyolarda genetik inceleme(PGT), Tekrarlayan düşüklerin tanı ve tedavisi, Doğum öncesi tanı(Prenatal), Riskli gebeliklerin tedavisi ve takibi gibi hastalıklarla ilgilenir.

Genellikle Kadın Hastalıkları – Jinekolog doğum uzmanlarının diğer ilgilendikleri hastalıklar şunlardır:

Adet düzensizlikleri
Doğum kontrol yöntemleri(Spiral,vs.)
Vajinit(akıntı,vs)
Gebelik ve diğer hastalıklarla ilgili ultrasonagrafi
Dış gebelik
Gebeliğe hazırlık ve Gebelik sırasında takibi
Normal doğum-Sezaryen
Yumurtalık Hastalıkları
Rahim ağzı hastalıkları
Rahim hastalıkları
Kürtaj (Küretaj)
Kısırlık Tedavisi
Organ Sarkmaları, idrar kaçırma
Genital Organların Estetik ameliyatları
Polikistik Over Sendromu
Nabothi Kistleri
Historaktami (Rahmin alınması hastalıkları
Asherman Sendromu
Lebial Fizyon (Lebial Adezyon)
Abortus (Düşükler)
Obstetrik ve Jinekoloji Ne Anlama Gelir?
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı anlamına gelen Obstetrik ve Jinekoloji kelimelerinde ufak bir alan farklılığı vardır; Obstetrik doğum ile ilgili bir alanken Jinekoloji hamilelik ve doğum dışında kalan kadın hastalıklarını ifade eder.

No Comments

Post A Comment