Anti Aging İzmir

Anti Aging İzmir

Yaşlanma karşıtı uygulamaların tamamı anti aging ismi ile tabir ediliyor. Yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etki gösteren ve bu süreci tersine çeviren işlemlerin tamamı anti aging kapsamında değerlendiriliyor. Bu uygulamalar sayesinde hormonlar dengeleniyor ve cildin kendini yenilemesi sağlanıyor. Aynı zamanda temel hedeflerden biri de yaşlanma etkisiyle ortaya çıkan hastalıkları önlemek oluyor.

Cildin yaşlanmasına yol açan bazı etkenler şöyledir;

  • Cildin zararlı UV ışınlarına maruz kalması
  • Serbest radikallerin vücuttaki etkisi
  • Zaman içinde hormonların azalmaya başlaması
  • Kişinin hareketsiz yaşam tarzına sahip olması
  • Stres dolu bir yaşam
  • Sağlıksız beslenme ve sigara alışkanlıkları

Cilt yaşam tarzı ve çevreden direkt olarak etkilenir ve yaşlanma belirtileri ciltte hemen kendini gösterir. Doğru bir yaşam tarzı ve doğru uygulamalar ile yaşlanma süreci durdurulmasa da yavaşlatılabilir.

Anti aging uygulamaları koruyucu hekimlik kapsamında uygulanır. Bu uygulamalar ile hücrelerin daha enerjik hale gelmesi sağlanır ve kozmetik bakım işlemleri ile yaşlanma sürecinin yavaşlaması mümkün hale gelir. Kişi sağlıklı beslenirse ve düzenli egzersiz yaparsa etki daha fazla olur.

Anti Aging Nedir?

Anti aging Türkçe’de yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama sonucunda yaşlanma süreci yavaşlar, önlenir ve tersine çevrilir. Yaşlanma hem içsel hem de çevresel süreçlerin birleşimi olan bir biyolojik süreç olarak görülür.

Vücutta kolajen seviyesinin azalması, DNA’ların hasar görmesi, telomer kayıpları, stres, yerçekimine bağlı etki, kasların kaybedilmesi, iltihaplar, hava kirliliğine maruz kalma, vücutta yer alan toksinler, güneşin zararlı etkileri yaşlanma sürecini etkiler. Bu faktörler ciltte uzun süreli hasarlar oluşmasına yol açar.

Anti aging uygulamalarında temel amaç yaşlanma sürecini anlayabilmek ve genel sağlık durumunu iyileştirecek doğru müdahaleleri yapabilmektir. Bu sayede ömrün uzatılması amaçlanır. Anti aging teknikleri ile ciltteki yaşlanma belirtileri azaltılır ve en aza indirilir. Her hastada yaşlanma süreci farklı olduğu için kişiye özel tedavi planı uygulanır.

Anti Aging Nasıl Yapılır?

Anti aging uygulamalarında temel yaklaşım yaşlanma sürecini kontrol altına almaktır. Sürece başlamadan evvel genel sağlık muayenesi yapılması esastır. Bu süreçte vitamin, kolesterol, trigliserid, hormon düzeyi ve mineral durumları kan ve hormon testleri ile saptanır. Daha sonra uygun kişiler anti aging uygulamalara başlayabilir.

Anti aging uygulamalarında öncelikle kişinin beslenme tarzı iyileştirilir, kilo kontrolü sağlanmaya odaklanılır ve günlük yaşama daha aktif katılım desteklenir. Bu uygulamalarda öncelikle doğru beslenme ve yeterli su tüketimi ile başlanır. Daha sonra kişinin zararlı alışkanlıklarından kurtulması gerekir. Sonrasında doğayla iç içe yaşama ve günlük yaşama aktif katılım gibi doğal anti aging teknikleri uygulanır.

Eş zamanlı olarak cildin yaşlanma etkisini ortadan kaldırmak için düzenli cilt bakımı yapılır. Özetle bu süreçte günlük uygulamalar ve cilt bakımı birlikte yürütülür.

Anti Aging Kremler Kaç Yaşından İtibaren Kullanılmaya Başlanır?

Hiç kimse nemsiz, cansız, ince çizgilere sahip kırışık bir cilde sahip olmak istemez. Genetik olarak bu özelliklere sahip bir kişi risk altındadır ve anti aging ürünlerine hangi yaşta başlaması gerektiğini merak eder.

Her yaşta sağlıklı cilt görünümünü sağlamak ve canlı bir görünüm elde etmek için cilt bakımı yapılabilir. Ancak her zaman doğru anda en doğru bakımı ve ürünleri kullanmak gerekir. Aksi halde geri döndürülemez cilt problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden yaşa özel olarak cildin ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir. En etkili anti aging yöntemleri için bir dermatolog ile görüşmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Cilt ihtiyaçları yerine ve zamanında karşılanırsa yaşlılık etkileri yavaşlatılabilir. Kırışıklık ve ince çizgileri engellemek için özel olarak geliştirilen anti aging kremler 30’lu yaşların başından itibaren kullanılabilir. Hastanın cilt durumu, cilt bakım rutini, genetik yatkınlığı ve beslenme alışkanlıklarına göre bu ürünlerin kullanımı 40’lı yaşlara kadar uzayabilir.

Anti Aging İzmir

En Popüler Anti Aging Yöntemleri Nelerdir?

Anti aging uygulamaları kapsamında cilt gençleştirme işlemleri de uygulanabilir. Bu uygulamalar kişinin ihtiyacına göre tek başına veya farklı yöntemlerle birlikte planlanabilir.

İşte en popüler anti aging yöntemleri;

Lazer Uygulamaları

Lazer cihazları çok farklı modellerde ve özelliklerde olur. Bu işlemlerde kullanılan teknik ve lazer hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Cilt lazer ışınları ile taranır ve lazer ışınları ısıya dönerek vücutta hasar oluşturur. Çok küçük oranda olan bu hasar sonucu vücutta kolajen üretimi uyarılmaktadır. Bu süreç sonrası ciltte canlanma görülür ve bağ dokusunda yenilenme görülür. Lazer vücutta her bölgeye yapılabilir. Cildin kendini yenilemesi, sıklaşması, damar ve hücrelerin onarılması adına etkilidir. Aynı zamanda güneş lekesi, yaşlılık lekesi ve ince çizgileri güvenli bir şekilde kısa sürede tedavi etmeyi sağlar.

Mikro İğne Tedavisi

Bu işlemde farklı uzunluklara sahip çok ince boyutlu iğneler özel aparatları ile deriye uygulanır. Belirlenen derinliklerde binlerce mikro delik açılır. Bu sayede deride hasar oluşumu sağlanır. Daha sonra vücudun kendini yenileme yeteneğinin tetiklenmesi sağlanır. Mikro iğne tedavisinden sonra vücut hasar oluşan bölgeye büyüme faktörleri, kolajen ve diğer yapı taşlarını yollar ve onarıma başlar. Sivilce izi ve ince çizgi kırışıklıkları bu şekilde kolayca yok edilebilir.

Kimyasal Peeling

İltihaplı derilerin yenilenmesi ve cildin onarım yeteneğinin harekete geçirilmesi için kimyasal peeling en etkili tekniklerden biridir. Bu işlem sonrasında sıkı, canlı ve pürüzsüz bir cilt elde edilir. Temel yaklaşım kimyasallar kullanarak cilt katmanları soyulur. Bu sayede yaşlılık lekesi, pürüzlü dokular çok hızlı iyileşir. Seans sayısı ve süreç cilt tipine göre özel olarak belirlenir.

Mezoterapi Uygulamaları

Mezoterapi uygulaması da bir tür enjeksiyon tekniğidir. Bu işlemde hyalüronik asit, vitamin ve mineral, koenzim, büyüme faktörü, somon DNA’sı gibi maddeler bir araya getirilerek deri altına enjekte edilmektedir. Bu sayede vücutta kolajen üretimi, elastin üretimi ve lif yapımı desteklenir. Bu işleme gençlik aşısı adı da verilir ve belirli zaman dilimlerinde 2-4 seans arası uygulama etkisini uzun süre gösterir.

Dolgu Uygulamaları

Cildin daha genç ve dolgun görünmesi için dermal dolgu maddeleri cilde enjekte edilebilir. Kolajen, hyalüronik asit, sentetik implant ve yağ dokusu gibi içeriklere sahip dolgular cilde uygulanabilir. Uzman bir dermatolog ile doğal sonuçlar elde edilebilir. Bu işlemleri yaparken kırışıklıkların ve derinleşen anatomik çizgilerin yumuşatılması sağlanır. Bu sayede yüzdeki hacim geri kazandırılır. Bu işleme dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma ve kırışıklık giderme gibi işlemler de eklenebilir. Dolgu uygulamalar her ten renginde güvenle uygulanabilir.

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamaları, Clostridium Botolinum isimli bakteriden alınan toksinun laboratuvar ortamında saf hale getirilmesi ile elde edilen ilaçla uygulanır. Bu toksinin uygulandığı bölge geçici süre uyarılmaz ve kasları gevşetici etkisi vardır. Özellikle mimik kaslarına bağlı kırışıklıkları ortadan kaldırmada etkilidir. Göz yanları, üst dudak, boyun ve alın, koltuk altı, el ve ayaklarda botoks etkili bir yaşlanma karşıtı tekniktir. Deneyimli bir doktor tarafından yapılırsa başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Örümcek Ağı Estetiği

Son zamanlarda en yaygın anti aging uygulamalar arasında örümcek ağı estetiği bulunuyor. Bu işlemde cilt hasarı olan bölgelerin durumuna göre farklı sayıda medikal ip ince uçlu iğneler ile cildin alt kısmına bırakılır. Sonrasında 5-6 ay içinde ipler cilt altında erir ve kendi biyolojik ağını örerek iyileştirici etki sağlar. Bu teknik vücutta kolajen üretimini tetikler. Buna bağlı olarak yaşlanma etkisi olan sarkma, kırışıklık ve hacim kaybı gibi problemler ameliyata gerek kalmadan çözülebilir.

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücrelerin en önemli özelliği yenilenerek çoğalabilmesidir. Bu hücreler aynı zamanda farklı dokulara dönüşebiliyor. Buna ek olarak dokuları ve organları onarıcı özellikleri de bulunuyor. Kök hücreler vücutta her yaşta olsa da yaşlanmaya bağlı olarak sayıları azalıyor.

Kök hücre tedavisinde kemik iliği ve yağ dokusundan elde edilen kök hücreler kullanılıyor. Bu hücreler laboratuvarda işlemlerden geçiyor ve serum formunu alıyor. Daha sonra damardan dolaşım sistemine veriliyor. Kök hücre tedavisi yaşlanan cilt hücrelerinin kendini yenilemesi için yaşlanma etkilerini tersine çevirmede en etkili tedaviler arasındadır.

PRP Tedavisi

Anti aging uygulamalar kapsamında en yaygın seçeneklerden biri de PRP tedavisidir. Bu tedavide hastadan kan alınır. Alınan kan üzerinden laboratuvarda trombositler ayrıştırılır ve vücuda geri enjekte edilir. Bu uygulamada büyüme faktörleri ve hormonların yer aldığı pıhtılaşma hücreleri kullanılır. Bu hücreler tekrar dolaşıma girdiklerinde hasarlı dokuyu onarır.

Ancak kök hücre tedavisinden farklı olarak farklı dokulara dönüşme ve çoğalma yetenekleri yoktur. PRP tedavisinde kolajen ve diğer bileşenler birlikte cildin gençleşmesini sağlar ve bu işlem ortalama 60 dakikada sona erer.