Cinsel Terapist İzmir

Cinsel Terapist İzmir

Cinsel terapi neleri araştırır? Her insan hayatının belli bir döneminde cinsel sorunlar yaşayabilmektedir. Ergenlikten yetişkinliğe kendi cinselliğini anlamlandırma ya da cinsel işlev bozuklukları gibi birçok sorun yaşayan kişiler gerek sosyal açıdan, gerekse aile kurumu içerisinde kendilerini özgüvensiz ve depresif hissedebilirler.

Cinsel isteksizliğe dayalı; cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkiden haz alamama, buna dair duyulan korku ve kaygılar, aile içerisinde cinsel isteksizlik sonucu oluşan problemlerin kişiye dönük yansımaları ve bu tanılardan herhangi birini almış kişilerin bu sorunlarının altında yatan sebepleri araştırılmalıdır.

Kişilerin sahip olduğu geleneksel yaygın inançların baskısı altında kalma, çocukluk travmaları, aile içi iletişimsizlikten doğan cinsel sorunlara yol açan problemler, kendi bedenine dönük yanlış inançlar ve bunun sonucu yaşanan özgüven problemleri, karşı cins ile iletişim kurmakta zorlanma sonucu cinsel işlevde bozukluk gibi daha birçok alt konuda uzmanlaşan psikolog ve psikiyatrlar cinsel terapi ile bu sorunların kaynaklarını araştırmaktadır. İzmir cinsel terapist arayışlarınızda bu uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Cinsel Terapist Nedir?

Cinsel Terapist birçok psikoseksüel bozukluklara muzdarip, tanı alan kişilerin psikolojik tedavi sürecinde terapi yöntemini kullanır. Cinsel terapi tercih edilmesinin sebebi cinsel işlev bozukluklarının artık hayatın her alanında kişinin hayata katılmasını engellediği düşünüldüğünde uzman psikologlar ve psikiyatrlar tarafından yardım almaya ihtiyaç duyulmasıdır.

Fizyolojik kökenli bulguların sorunu açıklamakta yeterli olmadığı durumlarda cinsel terapistler kişi ile karşılıklı diyalog kurarak onların öykülerini alır ve üzerinde psikolojik değerlendirmede bulunurlar. Bu terapiye kişinin eşi, partneri ile birlikte gelmesi terapinin olumlu gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Konunun uzmanı olan cinsel terapist, cinsel işlev bozukluklarını anında sonlandıramaz. Bu çoğu zaman uzun psikoterapi seansları gerektiren bir süreç olabilmektedir. Bu süreçte sabırlı olmak gerekir. İzmir cinsel terapi almak isteyen kişiler için geniş psikiyatri kliniği seçeneklerine sahiptir.

Cinsel Terapist İzmir

Cinsel Terapist için hangi doktora gidilir?

Cinsel terapist için psikolojik danışmanlık veren bir psikiyatr merkezinden cinsel terapi uzmanına gidebilirsiniz. Fakat öncesinde herhangi bir tıbbi probleminizin olup olmadığını öğrenmek için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da ürolog tarafından muayene olmalısınız. Eğer fiziki herhangi bir sorununuz yoksa doktorunuz zaten sizi bir cinsel terapist uzmanına yönlendirecektir.

Cinsel terapiste cinsel kimlik sorunu yaşayanlar, cinsel yaşamları duran çiftler, cinsel isteksizlik duyan kadın ya da erkek, erken boşalma ya da boşalamama gibi sorunları olan kişiler gitmektedir. Her ne kadar Türkiye’de tabu haline gelmiş bir konu olsa da bu tür sorunlar her ilişkide normaldir ve evliliğin herhangi bir aşamasında patlak verebilir. Bu nedenle bir hekime başvurup bu sorunun nedenini bulmak önemlidir.

Cinsel Terapi sonrası tavsiyeler nelerdir?

  • Cinsel terapi seansları sonrasında aldığınız notları günlük yaşamınızda uygulayın.
  • Stresten uzak durun.
  • Eski konuları açmayın, mümkünse bu konunun olumsuz yönlerinden hiç söz etmeyin.
  • Hem özür dileyin hem affedin. Eğer bir hatanız varsa ki elbette vardır, eşinizden özür dileyin. Eşinizi hatalarını samimiyetle affedin. Psikolojik nedenlere bağlı cinsel isteksizliği, kin ya da öfkeyle çözümleyemezsiniz.
  • Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Seanslar bittikten sonra eşinizle seansları gözden geçirin.
  • Anlayışlı olun. Bu sorunu yaşayan sizseniz eşinizi anlamaya çalışın. Eğer eşiniz ise empati kurun.
  • En önemlisi partnerinize destek olmak. Kimi sorunları tek başınıza çözmek oldukça zorken eşinizin desteğiyle çözmek daha kolay hale gelebilir. Ona yanınızda olduğunuzu hissettirin.

Cinsel Terapist süreçleri nelerdir?

Cinsel sorununuzun herhangi bir fiziksel probleme dayanmadığı kesinleşmişse doktorunuz sizi cinsel terapiye yönlendirecektir. Cinsel terapiye eşinizle birlikte gitmek en sağlıklısı olacaktır. Cinsel terapist sizin aile öykünü dinleyerek cinsel yaşamınız hakkında çeşitli sorular soracaktır. Buna bağlı olarak yaşadığınız travmaları ya da sizde cinsel isteksizlik yaratan durumları analiz edecektir. Böylelikle bu sorunu bir terapist eşliğinde eşinizle çözümlemiş olacaksınız. Seanslar 30 dakika 1 saat arası sürebilmektedir.

Seans süresi terapistinizin belirlediği ölçüde yapmanız, tedavi sürecinizin tamamlanması ve sorunun tekrardan yaşanmaması için oldukça önemlidir. Cinsel terapi esnasında terapistinize karşı net olmalı ve hissettiğiniz duyguları samimi bir şekilde paylaşmalısınız. Bu terapistin sizin ya da eşinizin sorununu çözmesi açısından büyük önem taşıyacaktır. Cinsel terapist size ve eşinizi ev ödevleri verebilir. Bu ödevleri dikkate almalı ve ciddiyetle yapmalısınız. Çiften çifte değişim gösterecek cinsel terapi yöntemi ortalama 8-10 seans içerisinde olumlu bir şekilde sonlanabiliyor. 

Cinsel terapi kimler yapabilir?

Cinsel terapiyi hekimler, psikolojik danışmanlar, psikolog ya da ruh ve sinir hastalıkları uzmanları yapabilirler. Eğer cinsel terapi almak istiyorsanız danıştığınız hekim ya danışmanın belgesini görmeniz sizin için daha iyi olur. Bu kişiler cinsel terapi yapabilmeleri için kendi alanlarında da bir süpervizyon almaları gerekmektedir.

İzmir Cinsel Terapist Fiyatları Ne Kadar?

Cinsel terapi psikolog ve psikiyatrlar tarafından belirlenen seans ücretlerine göre değişkendir. Fiyatı farklı kliniklerin ücretlendirme tarifesine göre de değişkenlik gösterir. Psikolog ve psikiyatrlar online cinsel terapi hizmetleri verebilmektedir, bunun dışında İzmir cinsel terapist arayışı için uygundur.

Klinik psikologlar her ilde kendi kliniklerinde terapi hizmeti sunabilirler. Kişi dilerse özel ve kamuya bağlı hastanelerde bulunan psikiyatri polikliniklerinden randevu alarak cinsel işlev bozuklukları konusunda yardım alabilmektedir. Kamu kuruluşlarında sağlık sigortasından faydalanılabilir. Bu bakımdan sorunun kaynağının bilinmesi, tanı konulması ve tedavi sürecine girilmesi için birçok alternatif yol bulunmaktadır.

Cinsel terapi işe yarar mı?

Cinsel terapi sonrası işe yarar sonuç alan çift sayısı oldukça fazladır. Fakat bu kişiden kişiye değişmektedir. Çiftlerin kendi arasında bu terapiye sıcak bakması ve bu durumu değiştirmek istemesi oldukça önem taşımaktadır. Önemli olan sadece uzman değil, çiftlerin de bu konuda kendilerini değiştirme çabasıdır. Eğer bu konuda istekli bir çift söz konusu ise seans süreleri kısalır, çünkü hızlı ilerleme kaydedilir.

Cinsel terapiye neden gidilir?

Cinsel terapiye, cinsellikte sorun yaşayan çiftler bu sorunun üstesinden gelebilmek için giderler. Çiftlerin sorunları birbirinden her ne kadar farklı olsa da ortak sorunlar vardır. Kadınlarda orgazm olamama, partnerinin erken boşalmasından şikayet gibi durumlar olurken erkeklerde iktidarsızlık, partnerini çekici bulmama, değişiklik arayışı gibi durumlar sıralanabilir.

İlişki terapistine tek gidilir mi?

İlişki terapistini tek gitseniz bile uzmanınız size, partnerinizle birlikte gelmenizi söyleyecektir. İlişki terapisi tek başınıza altından kalkabileceğiniz bir durum değildir. Sorun sizde olsa bile terapiste tek başınıza gitmeniz doğru olmayacaktır. Danışmanınız, partnerinizi de dinlemek isteyecektir. Üstelik size verilecek olan görevlere beraber uyacağınız için mutlaka tedavinin bir aşamasında eşinizin de katılması gerekecektir.