Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Genital estetik olarak da adlandırılan genital plastik cerrahi, genital organların görünümünü veya işlevselliğini iyileştirmek için yapılan bir kozmetik cerrahi türüdür. Vajinal kanal gibi iç genital yapılara yapılabileceği gibi labia ve penis gibi dış genital yapılara da yapılabilir.

İç dudak estetiğini arttırmak en popüler genital estetik hedeflerinden biridir. Labia minora (vajinanın iç “dudaklar”) ve labia majora (dış “dudaklar”) boyut olarak küçültülebilir veya daha simetrik görünmesi için yeniden şekillendirilebilir. Dudaklarının boyutu veya şekli hakkında bilinçli olan veya dudak asimetrisi veya hipertrofisinin bir sonucu olarak ağrı veya rahatsızlık hisseden kadınlar sıklıkla bu tür ameliyatları ararlar.

Penisin görünümünün güzelleştirilmesi, genital estetiğin sıklıkla dile getirilen bir başka nedenidir. Bu, ameliyat veya dolgu enjeksiyonları yoluyla penisi büyütmeyi veya penis küçültme olarak da bilinen penisi küçültmeyi içerebilir. Penislerinin boyutunun farkında olan veya büyük bir penisin sonucu olarak rahatsızlık veya ağrı hisseden erkekler sıklıkla bu tür ameliyatları ararlar. Peyronie hastalığınız veya penisinizi etkileyen başka bir durumunuz varsa ameliyat yardımcı olabilir.

Estetik ve Fonksiyonel Amaçların Birleştiği Tedaviler

Genital estetik işlemler estetik amaçlı olduğu kadar fonksiyonel amaçlı da yapılabilir. Örneğin, genital plastik cerrahinin işlevsel bir nedeni, üretranın penis ucunda açılmadığı doğuştan bir hastalık olan hipospadiasın tedavisidir. Buna benzer şekilde, ameliyat için fonksiyonel nedenler arasında vajinal gevşeklik veya vajinal septumun tedavisi, cinsel aktivite sırasında ağrı veya rahatsızlığa neden olabilecek durumlar yer alır.

Doğumdan sonra meydana gelen değişiklikler nedeniyle kişiler genital estetik yaptırmayı tercih edebilirler. Vajinal doğum sırasında vajinanın kasları ve dokusu gerilebilir ve yırtılabilir, bu da vajinal sıkılığın azalmasına ve hatta inkontinansa neden olabilir. Lazer tedavisi ya da ameliyatla uygulanabilen vajinal gençleştirme, vajinal kanalı sıkılaştırarak ve kas tonusunu geri kazandırarak cinsel işlevi ve mesane kontrolünü artırmayı amaçlar.

Genital estetiği gerektirebilecek tıbbi durumları olan hastalar da mevcuttur. Örneğin, kadınlarda labia minora genişlemesi veya labial hipertrofi, özellikle cinsel aktivite veya fiziksel aktivite sırasında ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Benzer şekilde, erkeklerde sünnet derisinin çok gergin ve geri çekilemeyecek kadar gergin olmasına neden olan fimosis olarak bilinen durumu tedavi etmek için ameliyat gerekebilir. Ek olarak, genital estetik prosedürler, fiziksel yaralar ve yanık veya kaza gibi travma sonucu oluşan yaraların tedavisinde kullanılır.

Olası Risklere Karşın Doğru Tercihler

Herkesin genital estetik için iyi bir aday olmadığını hatırlamak çok önemlidir. Sigara içmek, belirli hastalıklar ve belirli ilaçlar hastanın iyileşme sürecini etkileyebilir ve komplikasyon olasılığını artırabilir. Cerrahın hastanın ameliyata uygunluğunu değerlendirebilmesi için, herhangi bir genital estetik işlemine başlamadan önce hasta, tıbbi geçmişini ve mevcut ilaçlarını cerraha tam olarak açıklamalıdır.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da genital estetik operasyonların fiziksel olduğu kadar psikolojik açıdan da etkili olabileceğidir. Hastanın prosedürün sonuçları hakkında makul beklentileri olması ve ameliyatın altta yatan herhangi bir cinsel veya duygusal sorunu çözemeyeceğinin farkında olması çok önemlidir. Herhangi bir prosedür önermeden önce, yetenekli bir plastik cerrah hastanın ruh sağlığının kapsamlı bir değerlendirmesini yapacaktır.

Genel olarak genital estetik kişisel bir tercih meselesidir ve kişinin bu tür bir ameliyatı tercih etmesinin birçok nedeni vardır. Genital estetik ister estetik ister işlevsel nedenlerle kişinin özgüvenini ve genel iyilik halini iyileştirmeyi amaçlar. Hastanın makul beklentileri olması gerektiğini ve seçimin yalnızca, hastanın benzersiz durumunu değerlendirebilecek ve en uygun hareket tarzı konusunda tavsiyede bulunabilecek kalifiye bir plastik cerrahla görüştükten sonra yapılması gerektiğini hatırlamak çok önemlidir.

Avatar
Can Postacı
info@drcanpostaci.com

İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden 1986 yılında mezun olan Can Postacı, 1993’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında Barselona’da Hospital Princeps de Espagna, Genel Cerrahi Kliniği’nde eğitim alan Postacı, 1991’de ise İtalya’da Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Doğum Kliniği’nde eğitim hayatına devam etmiştir. 2013’te Saint Petersburg-Florida, ABD’de Adam Ostrezenski ‘İleri Kozmetik-Plastik Jinekoloji’ Eğitimi’ni de alan Can Postacı, 2013’te HypnoBirthing (Mongan Yöntemi) Eğitimi, Tampa-Florida, ABD Ve 2014’te KUHD ve Yeditepe Üniversitesi’nde hipnoz eğitimlerini bitirdi..

No Comments

Post A Comment