İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

Özellikle ileri yaşlarda görülen ve tıbbi adı üriner inkontinans olan idrar kaçırma problemi, sürekli nüksetmesi durumunda bir hastalık olarak adlandırılabilir. Kişiye hijyenik ve psikolojik açıdan hasar veren bu rahatsızlık, kişinin istemi dışında gerçeklesen idrar tutamama durumudur. Bazen gelen idrar ihtiyacını karşılamak üzere lavaboya giderken henüz yetişemeden kaçırma veya damlatma şeklinde olurken bazense öksürük ve hapşırık gibi durumlarda kendini gösterebilir.

Erkeklerde, kadınlara kıyasla daha nadir rastlanır. Bunun sebebi, erkeklerin vücut yapıları gereği kaslarının daha sıkı olmasıdır. Ancak prostat olunması durumunda idrar kaçırma gözlemlenebilir.

İdrar kaçırma durumuna neden olan faktörler nelerdir? 

En önemli neden olarak kişinin aşırı kilosunun, mesane ve çevresine baskı uygulaması sonucu sık idrar ihtiyacının hissedilmesi ve bir noktadan sonra bu ihtiyacın hissedilememesi sonucunda idrar kaçırmanın başlaması kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli mesane ve vajina enfeksiyonları, hormonlardaki değişimler, zorlu doğum, mesanede görülen taşlar, mesanede rastlanan tümörler gibi çeşitli faktörler de mevcuttur.

İdrar kaçırma rahatsızlığının önüne geçmek mümkün müdür?

Evet, idrar kaçırmanın önüne geçmek mümkündür. İzmir ve diğer illerdeki sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz. Doğru tedavi yöntemini kesinleştirmek adına ilk olarak muayene olmalı ve doktorunuzun uygun gördüğü esasları uygulayarak idrar kaçırmaya neden olan hastalığı tespit etmek gerekir.

Bazen idrar kaçırmaya neden olan basit bir idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Bu ve bunun gibi tedavisi kolay rahatsızlıklarda yalnızca ilaç temelli tedaviler olumlu sonuç vererek rahatsızlığı giderebilirler.

Aşırı kilo ve doğum sonrasından kaynaklı idrar kaçırmalarda herhangi bir kimyasala gerek olmadan doğru egzersiz ve diyetler ile tedavi edilebilir. Bazense durum ilaçlı tedaviler ile çözülemeyecek boyutlara erişebilir. Bu durumlarda etkili ve kesin sonuç verecek olan cerrahi yöntemler göz önünde bulundurulur. Tabi ki cerrahi işlem öncesinde her şeyden emin olmak gerekir.

İdrar kaçırma problemlerinde tüm süreç üroloji doktorları ile beraber izlenmelidir. Böylece hataya mahal vermeden, gönül rahatlığı ve güven duygusu altında tedavi olmak mümkündür. Alanında uzman kişiler ile paylaşacağınız rahatsızlığınızı çözüme kavuşturmak ise tamamıyla sizin ellerinizde.

İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

İdrar Kaçırma Tedavisi için Hangi Doktora Gidilir?

İdrar kaçırma tedavisi için bir üroloji uzmanından yardım almalısınız. İdrar kaçırma çok fazla normal doğum, aşırı kilo, vajinal enfeksiyon, prostat büyümesi veya ileri yaş sebebiyle kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir durumdur. Bu rahatsızlık hastaya göre tedavisi değişebilen bir hastalıktır. Bu nedenle kişiye özel tedavi uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma; davranışsal tedavi yöntemi, kegel egzersizi, cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisiyle düzelebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hasta böyle bir rahatsızlık yaşıyorsa doktora başvurması gerekmektedir. Davranışsal tedavi yöntemi kişinin belirlenen aralıklarla idrarını tutması ya da belirlenen saat aralıklarında idrar yapmasıyla olur.

İlaç tedavisi ise kişiye uygun ilaçların doktor tarafından muayene edildikten sonra reçete edilip düzenli kullanım ile tedavi sağlanır. Kegel egzersizi yöntemiyle tedavi ise doktorunuz vereceği egzersizleri yapmalısınız. Cerrahi müdahale diğer tedavi yöntemlerinin yanıt vermediği durumlarda ya da ileri derecede idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarda doktor tarafından uygun görüldüğünde yapılır.

İdrar Kaçırma İşlemleri Nelerdir?

İdrar kaçırma tedavisi için önce davranışsal terapi ve kegel egzersizi daha sonra ilaç tedavisi en son cerrahi müdahale yöntemi düşünülür. Bu kişiden kişiye değişebilmektedir. Yaşı henüz genç olan idrar kaçırma şikâyeti daha az olan hastalara kegel ve davranışsal terapi uygulanır. Bu tedaviler işe yaramazsa ilaç y-tedavisi en son da cerrahi müdahale düşünülür. Fakat daha yaşlı bir kişi söz konusu olduğunda doktor önce ilaç tedavisi uygular bu başarılı olmadığı zaman cerrahi müdahale uygun görebilir. Bu nedenle kişinin kendine özel tedavi planı oluşturulması için mutlaka muayene olması gerekmektedir. 

Cerrahi müdahale sonrası kişide kendinde bazı sorunlar gözlemleyebilir. Bunlar, ağrılı cinsel ilişki, kısa sürede mesane boşaltma isteği ve idrar yolu enfeksiyonudur. Bu tür bir durumla karşı karşıya kaldığınızda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. İlaç tedavisinde doktorunuzun verdiği ilaçları tamamen kullanıp bitirmeniz ardından tekrar muayene olmanız, rahatsızlığınızın tekrarlanmaması açısından oldukça önemlidir. Doktorunuzun size uygun tedavi şeklini belirleyebilmesi için sağlık geçmişinizle ilgili tüm bilgileri detaylı olarak verdiğinizden emin olmalısınız.

İdrar Kaçırma Tedavisi sonrası tavsiyeler?

İdrar kaçırma tedavisi sonrası yapmanız gereken birtakım şeyler tedavinizin hızlı yanıt vermesi ve sizin eski yaşamanıza dönebilmeniz adına yarar sağlayacaktır.

  • Kişi ağır yük kaldırmamalı, kendisini ıkındıracak işlemlerden kaçınmalıdır.
  • Doktorunun söylediği süre içerisinde cinsel ilişkiye girmemelidir.
  • Tedavi sonrası idrarını tutmamalı, geldiği anda idrar boşaltımı yapmalıdır.
  • Tedavi sonrası varsa doktorun reçete ettiği ilaç kullanımını aksatmamalıdır.
  • Doktorun tüm talimatlarına eksiksiz uyulması gerekmektedir.

İdrar kaçırma kimlerde görülür?

İdrar kaçırma belirli bir yaşın üstündeki kadın ve erkeklerde, çok doğum yapmış kadınlar, rahim sarkması yaşayan kadınlar görülür. İdrar kaçırma kadın ve erkeklerde belirli bir yaşın üzerinde görülse de kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinir. Fakat bu da kişinin sağlık geçmişi ve alışkanlıklarıyla doğru orantılıdır.

İdrar kaçırma tedavi edilmezse ne olur?

İdrar kaçırma tedavi edilmezse kişinin şikayetleri artarak devam eder. Bu durum da cinsel sorunları ve kişinin kendine olan saygısının zedelenmesine yol açar. Bununla birlikte kişi psikolojik olarak ruhsal bunalım içerisine girebilir. Sosyal ortamlarda kendini rahat hissedemez, utanma ve çekingen davranmaya başlar. Yani idrar kaçırma sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da kişiyi oldukça etkileyen bir sağlık problemidir.

İdrar kaçırma ameliyatı kaç saat sürer?

İdrar kaçırma ameliyatı komplike görünse de aslında oldukça basit bir ameliyattır ve 15- 20 dakika arasında biter. Bu kısa ameliyat kişiyi eski haline tamamen döndürür ve kişinin şikayetlerini sona erdirir. Fakat bunun öncesinde doktorunuz kegel egzersizi de önerebilir. Kegel egzersizleri ile düzelebilecek bir durumsa ameliyata gerek kalmadan sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Kadınlarda idrar kaçırma muayenesi nasıl yapılır?

Doktorunuz jinekolojik muayeneniz esnasında sizden öksürme ve hapşırma gibi şeyler ister. Böylelikle bu durumlarda idrar kaçırıp kaçırmadığınız tam olarak tespit edilip, idrar kaçırma pobleminizin ne derece ileride olduğu da ortaya çıkacaktır.

Kadınlarda idrar kaçırmaya hangi doktor bakar?

İdrar kaçırma her ne kadar kadın hastalıkları uzmanının incelediği bir konu olarak görülse de esasen üroloji bölümünde incelenir. Eğer idrar kaçırma probleminiz varsa direk hastanenin üroloji bölümüne randevu almanız gerekir. Böylelikle hastalığınızın teşhis, tespit ve tedavi aşamaları daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

İdrar kaçırma testi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma testi için hastanın mesanesine katater ile serum doldurulur ve hastaya idrar sıkışması için bir ortam yaratılır. Tüm bunlar kayıt altına alınırken hastanın idrar yapması istenir ve çalışan kasların ne kadar çalıştığı ya da çalışmadığı kaydedilir. Doktor teşhisi bu şekilde tamamlar.

İdrar kaçırma kaç yaşına kadar normaldir?

İdrar kaçırma yetişkinler için normal bir durum değildir. Çocuklar için ise 5 yaşına kadar normal kabul edilir ve bu durum eğer uzarsa bir uzmandan yardım alması gerekir. Çocuklar genel olarak 5 yaşına kadar özellikle geceleri altlarına yapabilirler bu oldukça normal karşılanan bir durumdur. Fakat bu sürenin uzaması çocuğu psikolojik ve fiziksel olarak muayene ettirilmesine işarettir.