Kozmetik Jinekoloji

Kozmetik Jinekoloji

Kozmetik Jinekoloji

Deniz, havuz, güneş derken genital bölge KOZMETİK JİNEKOLOJİ işine bir bakalım

Neler var neler?

 • Labioplasti; sarkmış, etli (hipertrofik) ve koyu renkli küçük dudakların küçültülmesi
 • Klitoral hood redüksiyonu; klitoris üzerini örten fazlalık derinin çıkartılması
 • Vajinoplasti (vajinal daraltma); gevşemiş, bollaşmış vajenin sıkılaştırılması (cerrahi/lazer)
 • Büyük dudak operasyonları; sıkılaştırma, sarkmanın giderilmesi (cerrahi/lazer)
 • Genital beyazlatma (lazer/kimyasal solusyon)
 • G noktası hassasiyetinin artırılması; cinsel zevkin artması, nispeten vajenin daralması

(Operasyon tipleri; ACOG Committee Opinion, Number 795-Obstet Gynecol. 2020 Jan;135(1):e36-e42)

 • 2010 yılından bu yana bu işlemleri yapıyorum.
 • 2012 yılından bu yana lazer kullanıyorum. Hem Erb:Yag hen de CO2. Neden farklı tipde lazer? Her cilde her uygulamaya aynı tip lazer iyi etki yapmayabilir. Uygulama yapacak hekime bunu mutlaka sorun.
 • 2013 yılında bu işi daha da kapsamlı öğrenmek için Amerika Florida’da Prof.Dr. Adam Ostrezenski’den eğitim aldım.
 • 2019 Ekim ayında ülkemizin en önemli Kozmetik Jinekoloji kongresinde (İngilizce) 2 tane sözlü sunum yaptım.
 • 2019 Nisan’da Sağlık Bakanlığı onaylı “Mezoterapi Sertifikası” aldım. Savulun çatlaklar ve dökülen saçlar.

Bunları neden yazdım?

Bu kadar tecrübe, eğitim, yayından sonra şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki; yukarıda saydığım işlemler kadınlarda psikolojik olarak rahatlama, kendine güvende artış ve cinsel yaşam açısından çok olumlu katkı yapmaktadır.

Tecrübelerime istinaden genital estetik işlemi düşünen ve isteyenlere birkaç tüyo;

 • Less is more=özellikle labiaplasti operasyonunda, çok küçük dudak istemeyin, komp. riskiniz artar (no barbie cut) (Ann Chir Plast Esthet. 2019 Nov;64(5-6):660-666)
 • Sevgili bayan, genital estetik operasyonlar şu sorunlara çok fayda sağlamayabilir; cinsel istek azlığı, vulvodini, ağrılı ilişki. (Gynecol Obstet Fettil Senol. 2019 Apr;47(4):330-336)
 • Operasyonu yaptıracağınız hekim mutlaka, gelişebilecek komp’lar hakkında bilgi vermelidir. Her gülün dikeni olması gibi, deneyimli ellerde bu risk azalsa da vardır. %99’u kalıcı değildir. Komplikasyon oluştuğunda bu önceden bilinirse kadının zihnen ve fizyolojik olarak bununla başa çıkması kolay ve kısa olur. (ort. %10-15 ‘’long term sequele’’ ortalama %5 civarında komp. oluşabilmektedir.) (Dr.Postacı deneyimi)
 • Genital estetik operasyonlar temelde 2 amaca yönelik yapılmaktadır. Estetik amaç; daha güzel ve simetrik bir görünüm için (kişiye özeldir). Fonksiyonel ihtiyaç için; dar kıyafet giyerken zorlanma, genital bölge hijyenini tam sağlayamama, bisiklet-ata binme-motora binme gibi sporlarda zorlanma, cinsel ilişki sırasında dudakların katlantı yapması ve/veya vajen içine doğru penis tarafından sürüklenmesi sonucu ağrı, gerginlik hissi oluşması ve işerken, idrar akımının dudakların yapısı nedeniyle bozulması. Özellikle fonksiyonel nedenle genital kozmetik op. olacaklarda komp. riski artabilmektedir. Doktorunuza bu durumu sorun lütfen!!! (Gynecol Obstet Fertil Senol. 2019 Apr;47(4):330-336)
 • Özellikle doğum yapmış kadınlar, genital kozmetik operasyonlardan çok daha fazla memnun kalmaktadır Bilin bakalım neden??? Tabiki vajen daha da genişlemiş ve dudaklar daha fazla deforme olmuştur. Şunu unutmayalım lütfen, doğumun şeklinden ziyade, gebeliğin kendisi vajenin gevşemesine neden olmaktadır. (Ann Plast Surg. 2018 Apr;80(4):316-322)
 • Genital estetik operasyonlar; vajinal daraltma ve G noktası hassasiyetinin artırılması, cinsellikten alınan zevki artırabilmektedir. Hem kadın hem de erkek için geçerlidir. (Plast Reconstr Surg. 2018 Jan;141(1):87-92)
 • Vulva (kadınlarda dış genital bölge) özetle; büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris başı ve örten deri katlantısı ve perineden (vajenin alt kenarı ile makat arasındaki bölge) oluşmaktadır. ‘’Güzel-Estetik Vulva’’ diye tanımlama yapmak doğru değildir. Günümüzde sosyal medyanın etkileme gücü ile simetrik ve küçük dudakların, büyük dudakların altında veya hizasında kalacak genişlikte olması arzu ediliyor (Western Vulva). Doktorunuz değerlendirme yaparken size önereceği operasyon tipi ve kesim (eksizyon) sınırlarına lütfen itiraz etmeyin, zira o 2 sonraki aşamayı öngörerek bunu yapıyor. (İki sonraki aşama; 1.Altı ay sonraki görünüm, 2.Nihai görünüm neticesindeki özellikle cinsel tatmin) (Plast Reconstr Surg. 2018 Jan;141(1):87-92)
 • Hadi, hadi, hadi…Benim halkım çok tezcanlıdır. 20-30 yılda oluşan bir bozukluğun (şeker hastalığı, fazla kilo, polikistik yumurtalık sendromu vb) aldığı ilaç ile 3 günde çözülmesini ister. Tabii ki olmaz. Cerrahi sonrası dokunun ortalama bir iyileşme süresi vardır. Mutlaka doktorun önerilerine uyulmalıdır. Yoksa işler yolunda gitmeyebilir. Örneğin, size kuru buz uygulaması (özellikle labiaplasti sonrası) önerildiyse, yapmanız lehinizedir. Yanlış yaptığınız şeyleri veya yapmadıklarınızı lütfen ona anlatın. İnanın size kızmaz (en azından ben kızmam, tanıyanlar bilir). Aksi takdirde sorun nerden kaynaklandı diye hekiminiz kurdeşen dökecektir. (Dr.Postacı deneyimi)
 • Uyuuu-Uyuuu-Uyuuu!!! ‘Çok küçük bir işlem, hemen burada, lokal anestezi ile yaparız’ İşlem küçük olabilir ama genital bölge çok hassas olduğu için ülkemin kadınlarına mutlaka sedasyon, genel veya maske anestezisi ile, yani HASTANIN TAM UYUDUĞU bir durumda operasyon öneririm. Dünyada da, genital kozmetik işlemlerin büyük çoğunluğu-%60/70- hasta uyurken yapılıyor.(Aesth Surg J vol 38(8)NP:114-118)
 • NO SMOKING=SİGARA İÇME LÜTFEN….Sigara içenlerde komp riski artar. Net bilgi yayalı (Aesth Surg J 2018, vol 38(6);644-653)
 • Operasyonu oldun, ok. Daha çabuk iyileşmek, operasyonun kalıcılığını uzatmak, aynı bozukluğun tekrarlamasını engellemek senin elinde. Neler yapabilirsin; sağlıklı beslenme ve düzenli ekzersiz yapabilirsin, doktorun önerilerine harfiyen uyabilirsin, erken dönemde güneşlenmeyebilirsin, bölge temizliğini tam olarak sağlayabilirsin, sigara ve alkolü bırakabilirsin. (American  Board of Cosmetic Surgery Blog; May 24, 2016)

Sevgi ve saygılarımla
Op.Dr.Can POSTACI

Avatar
Can Postacı
info@drcanpostaci.com

İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden 1986 yılında mezun olan Can Postacı, 1993’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında Barselona’da Hospital Princeps de Espagna, Genel Cerrahi Kliniği’nde eğitim alan Postacı, 1991’de ise İtalya’da Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Doğum Kliniği’nde eğitim hayatına devam etmiştir. 2013’te Saint Petersburg-Florida, ABD’de Adam Ostrezenski ‘İleri Kozmetik-Plastik Jinekoloji’ Eğitimi’ni de alan Can Postacı, 2013’te HypnoBirthing (Mongan Yöntemi) Eğitimi, Tampa-Florida, ABD Ve 2014’te KUHD ve Yeditepe Üniversitesi’nde hipnoz eğitimlerini bitirdi..

No Comments

Post A Comment