İzmir Labioplasti – İç Dudak Estetiği

Labioplasti - İç Dudak Estetiği İzmir

Birçok kadın jinekologlara ve estetisyenlere iç dudak sarkıklığı şikayeti ile başvurur ve labioplasti (iç dudak estetiği) ihtiyacı duyabilir. Bunun sebebi vajinal dokunun görüntüsünün gerek birtakım kıyafetler içerisinde dışından görülebilir halde kaba olması gerekse cinsel ilişkide kadınların vajinal estetik görüntüsünü önemsemesidir.

Olağan dışı olmayan ve hem cinsel birliktelik yaşayan hem de henüz cinsel birliktelik yaşamamış kadınlarda günlük yaşamda partner edinmekte, özellikle evlilik öncesi dönemde özgüven problemleri yaşamalarında etkin sebep olabilmektedir. Vajinal iç dudağın sarkık koyu renk ve geniş yapısı kadınları cinsel bölgenin hijyenini sağlamakta zorlanma ve cinsel ilişkide ağrı çekme gibi birçok sorunla karşı karşıya bırakır.  Bu sarkık yapının her vajinada çeşitli görüntülerine rastlamak mümkündür. Neyse ki modern tıp istenmeyen bu görüntünün yarattığı sorunu cerrahi müdahale yöntemiyle çözülebilir kılıyor.

İzmir’de labioplasti operasyonu özel ve devlete ait sağlık kuruluşlarında yaptırılabilir. Estetik bir uygulama olan iç dudak estetiği, değişen fiyatlarla farklı sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilebilir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Bir genital estetik çeşidi olan labioplasti vajinanın ‘labia minora’ adı verilen iç dudak kısmında görülen içten dışa doğru sarkan kararmış ve geniş görüntünün rahatsızlık vermesi sonucu yapılan estetik cerrahi operasyondur. Bu sayede vajinal estetik görüntünün iyileştirilmesi ile birçok kadın giyinmek, partner edinmek ya da yalnızca kendilerini rahat hissedebilmek konularında özgüvenlerini geri kazanabilmektedirler.

Operasyon her farklı çeşit sarkma için farklı şekilde gerçekleşir. İşlemin nasıl yapılacağı ile ilgili kişiye özel tanı ve tedavi yöntemini öğrenebilmek için kadın hastalıkları poliklinikleri veya genital estetik ile ilgilenen estetisyenlere başvurulur. Labioplasti İzmir ili içerisinde estetisyen ve alanının uzmanı doktorlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

İşlem Süresi 1-2 saat
Anestezi Türü Genel veya Lokal anestezi
İyileşme Süresi 3-5 gün
İşe Dönüş Zamanı 3-5 gün
Yaş Sınırı  –

 

İzmir Labioplasti - İç Dudak Estetiği

Labioplasti ameliyatı öncesi yapılması gerekenler?

Labioplasti ameliyatı öncesinde yapılması gereken, ameliyattan 12 saat önce bir şey yiyip içmemeniz gerekir. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyata girmeden önce ojelerinizi çıkarmanız gerekmektedir. Ameliyat öncesinde doktorunuzdan ameliyat hakkında bilgi edinmelisiniz. Öncesinde ve sonrasında yaşayabileceğiniz durumları doktorunuz size anlatacaktır.

Labioplasti ameliyatı riskleri nelerdir?

Labioplasti ameliyatının, her ameliyatta olduğu gibi riskleri vardır: Kişinin memnun kalmaması! Ameliyat sonrası kişi vajinanın olmasını istediği şekle girmemesi gibi riskler barındırır. Bazen iç dudakların olması gereken az ya da fazla alınması kişiyi bu konuda tatmin etmeyebilir. Aynı zamanda vajina dudaklarının ameliyata rağmen estetik durmaması, asimetrik olması ya da klitoris bölgesinin olduğu gibi bırakılması sonucu hasta memnuniyetsiz kalabilir. Bu sebeple, ameliyat olmadan önce hekim konusunda detaylı bir araştırma yapmalısınız. Tecrübeli hekimler tarafından yapılan

Labioplasti ameliyatı çok olumlu sonuçlar verse de tecrübesiz bir doktora yaptırırsanız sonuç hüsranla sonuçlanabilir. Labioplasti ameliyatının memnuniyetsizlik dışında bir de enfeksiyon ve kanama riski vardır fakat bu riskler %1’ in altındadır. Bu nedenle doktorunuzu ve kliniğinizi iyi seçmelisiniz. Size düşen istediğiniz görüntünün tarifini net olarak doktora anlatmaktır.

Labioplasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Labioplasti ameliyatından 4-6 saat sonra hasta pansumanları yapılıp taburcu edilir. Ameliyat sonrası hasta doktorun verdiği talimatlara uymalı evde soğuk kompres uygulamalı ve doktorunun verdiği ilaçları tam zamanlı kullanmalıdır. Labioplasti ameliyatından sonra ilk 3 gün yatarak istirahat önerilmektedir.

Hastanın çok fazla hareket etmesi ya da ağır antrenman yapması kanama ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında bir hafta boyunca oturarak banyo yapmamalısınız. Ameliyat sonrasında 3 gün sonra bölgeyi ovalamadan ve herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan banyo yapabilirsiniz. Müdahale sonrası ilk bir ay boyunca fitness, yoga, pilates veya epilasyon işlemi yaptırmamalısınız.

Labioplasti işlemini için hangi doktora gidilir?

Labioplasti işlemi için plastik cerrahi hekimi ya da jinekolog doktoru ile görüşme sağlamalısınız. Labioplasti ameliyatı son yıllarda oldukça artış gösteren bir vajinal estetik operasyonudur. Kadınlarda ergenlikten itibaren vajinanın sarkması, kararması, genişlemesi ve doğuştan gelen “Labial asimetri” olarak adlandırılan vajinal biçimsizlik olması kadınları Labioplasti işlemine yönlendirmiştir.

Labioplasti dış dudak ve iç dudaklarda bulunan asimetryi, kırışıklık, sarkma ve kararma gibi sorunları ortadan kaldıran bir işlemdir. Kadınlar vajinasında memnun olmadığı zaman, cinsel isteksizlik, depresyon, cinsellikten haz alamama, özgüvensizlik, utanma, cinsel ilişkide rahat olamadığı için stresten kaynaklanan ağrı, sürekli vajina enfeksiyonu problemi, kıyafetin üzerinden bile fark edilen vajina ve yürüme, bisiklete binme ya da ata binme hatta otururken bile oluşan rahatsızlık hissi yaşamaktadır. Bu nedenle Labioplasti işlemini yaptırmak isterler.

Labioplasti işlemi sonrası tavsiyeler nelerdir? 

Labioplasti işlemi sonrası hafif kanama normaldir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için yapmanız gereken birtakım şeyler vardır.

  • Labioplasti sonrası, 1 ay boyunca cinsel ilişki yaşanmamalı
  • Labioplasti işlemi sonrası 1 ay boyunca ağır spor ve egzersizden kaçınılmalı
  • İşlem sonrası 3 gün evde istirahat edilmesi
  • Doktorun verdiği ağrı kesici veya varsa antibiyotik kullanımı aksatılmamalı
  • Hasta vajinal hijyene oldukça dikkat etmeli özellikle regl döneminde hijyenik pedlerin sık sık değiştirilmesi
  • Yaranın enfeksiyon kapmaması için hamam, sauna, havuz ya da deniz gibi yerlerden en az 1 ay uzak durmak gerekir.

Labioplasti işlemleri nelerdir?

Labioplasti işleminin 6 yöntemi vardır. Doktor bunu hastanın vajinal durumuna göre değerlendirir ve uygular. Deepitelizasyon (Delaminasyon), denilen işlem fazla olarak görülen labiumların hem içten hem dıştan olacak şekilde soyulmasıdır. V plasti olarak adlandırılan teknik, vajinanın her iki kısmını da yan v şeklinde kesilmesiyle yapılır.

Parsiyel rezeksiyon, vajinada bulunan iç dudağın doktorun belirlediği ölçüde kesilip çıkarılması işlemidir. Lazer labioplasti işlemi, iç dudakların kesilmesini lazerle mümkün kılan bir tekniktir. Bu teknik oldukça kısa ve kesiksiz bir yöntemdir. Üst pedikül rekonstrüksiyonu ile yapılan alt kama rezeksiyonu işlemi, vajinanın altından bir doku kesilerek kesilen bölgeyi kapatacak şekilde dudakların dikilmesidir.

Son yöntem de Z plasti olarak adlandırılır, bu işlemde dudaktan z şeklinde bir doku kesilip çıkarılır. Bu tekniklerden en çok kullanılan arasında V plasti ve parsiyel rezeksiyon vardır. Hastaların en çok istediği estetik tekniği ise “ Barbie vajina estetiğidir”. Tabii ki bu sayılan yöntemlerin herkese uygulanabilir oluşu tartışılır. Doktorlar buna hastanın vajina durumuna karar verirler.

İzmir Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Fiyatları Ne Kadar?

Labioplasti için birçok farklı klinik ve ilde farklı uzmanlar tarafından öngörülen fiyatlandırmaları vardır. Labioplasti ihtiyacı duyan kişiler tarafından operasyonun fiyatları ortalama olarak bilinse de kişisel olarak bir uzman estetisyenden ve uzman jinekologdan muayene randevusu alınmalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı bir fiyatlandırma bilgisi edinmek mümkündür.

İzmir’de labioplasti fiyatları hakkında bilgi alabileceğiniz birçok klinik bulunmakta. Öte yandan fiyat ortalamasının kişiye özel olmasının sebebi uygulanacak labiopliasti boyutuna göre değişim göstermesidir. Bazı hastalarda yalnızca renk ve doku sorunları ile ilgili ufak estetik değişiklikler yapılabilirken, bazı hastalarda ise büyük çapta operasyonlara ihtiyaç duyulabilir. Aynı zamanda uygulanacak olan anestezi türünün de operasyonun fiyatlandırması açısından bilinmesi gerekir.

Labioplasti ameliyatı zararlı mı?

Labioplasti ameliyatının sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamakla birlikte riskleri vardır. Bunlar tam kapatılmayan bölgenin enfeksiyon kapması ya da ameliyat sonrası hastanın pansumanlarını düzenli yapmadığı için enfeksiyon kapması. Hastanın bölgede, yara, enfeksiyon veya cilt içi kanamaları yaşaması bunlardan birkaçıdır.

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl?

Labioplasti ameliyatı sonrasında hasta doktorun verdiği talimatlara uyarsa ve ameliyat işlemi de olumlu geçmişse geriye kalan tek şey kendine iyi bakmak olacaktır. Ameliyatında bir sorun yaşamayan hasta, doktorunun verdiği talimatlara da uyarsa iyileşme süresini kısaltacaktır. 3 gün süreyle kompres yapmak, verilen ilaçları düzenli olarak kullanmak, ağır egzersiz ve cinsel ilişkiden kaçınmak bunların birkaçıdır.