Vajina Daraltma Ameliyatı Kalıcı Mı?

Vajina Daraltma Ameliyatı Kalıcı Mı?

Vajinoplasti olarak da adlandırılan vajinal daraltma ameliyatının amacı, cinsel işlevi iyileştirmek ve vajinanın genel görünümünü iyileştirmek için vajinal kasları ve dokuları sıkılaştırmaktır. Prosedür, çeşitli cerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir ve tipik olarak ayakta tedavi cerrahisi olarak gerçekleştirilir.

Vajinal daraltma ameliyatı olmadan önce işlemin amacı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı kadınlar, orgazma ulaşmada zorluk veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık gibi cinsel işlevleriyle ilgili sorunlar nedeniyle ameliyat olmaya karar verebilir. Diğerleri vajinal bölgenin nasıl göründüğüne daha fazla odaklanabilir.

Ameliyatın etkilerinin geçici olduğunu anlamak önemlidir. Yaşlanma süreci, hamilelik, doğum ve zamanla doku ve kasları etkilemeye devam edebilecek diğer faktörlerin bir sonucu olarak vajinal kaslar bir kez daha gerilebilir ve zayıflayabilir. Ameliyat gerilmiş kasları tedavi edebilse de doğal yaşlanma sürecini veya hamilelik gibi kasların gerilmesine neden olabilecek dış faktörleri durduramaz.

Avantajlar ve Alternatifler

Buna rağmen, vajinal daraltma ameliyatı olan birçok kadın, sonuçtan memnun olduklarını, cinsel işlevlerin düzeldiğini ve genel olarak özgüvenlerinin arttığını ifade etmektedir. Ameliyattan sonra vajinal kasların tonusu arttırılarak hem vajinal bölgenin görünümü hem de seks kalitesi iyileştirilebilir.

Prosedürün sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için, vajinal daraltma ameliyatı yapma deneyimi olan kurul onaylı bir plastik cerrahla konuşmalısınız. Cerrah size prosedür, riskler ve avantajlar hakkında daha spesifik ayrıntılar verebilecek ve özel ihtiyaçlarınız için en iyi eylem şekli olup olmadığını belirlemede size yardımcı olabilecektir.

Bazı kadınların, pelvik taban fizik tedavisi, lazerle vajinal gençleştirme ve ameliyatsız vajinal daraltma prosedürleri dahil olmak üzere cerrahi vajinal daraltma yerine cerrahi olmayan alternatifleri tercih ettiğini bilmek de çok önemlidir. Bu teknikler, ameliyat veya uzun bir iyileşme süresi gerektirmeden sonuç verebilir. Sizin için en iyi hareket tarzı bir tıp uzmanıyla tartışılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Riskler

Vajinoplastinin her zaman gerekli olmadığını ve sıklıkla en iyi eylem şekli olmadığını unutmayın. Yaş, menopoz ve doğum, vajinal gevşekliğin nedenlerinden sadece birkaçıdır. Ve tüm nedenler vajinal kasla ilgili değildir; bunun yerine, bağ dokusu gibi diğer yapılarla daha sık ilişkilidirler. Altta yatan herhangi bir tıbbi durumu veya hormonal dengesizlikleri ekarte etmek ve ameliyatın en iyi eylem şekli olup olmadığına karar vermek için önce bu endişeleri bir jinekologla tartışmak çok önemlidir.

Vajinal daraltma ameliyatının da riskleri ve potansiyel yan etkileri olduğunu unutmamak önemlidir. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, kanama, enfeksiyon ve anestezi ile ilgili komplikasyon olasılığı vardır. Ek olarak, vajinal bölgenin daha az hassas olmasına neden olabilecek sinir hasarı olasılığı vardır. Ek olarak, cinsel aktivite sırasında ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilecek yara izi olasılığı vardır.

Dikkate alınması gereken bir başka husus da ameliyatın türüne, cerrahın niteliklerine ve diğer unsurlara bağlı olarak değişebilen prosedürün maliyetidir. Cerrahla prosedürün fiyatını ve geçerli olabilecek herhangi bir sigorta kapsamını gözden geçirmek çok önemlidir. Ameliyattan kurtulma sürecinin günlük rutininizi, çalışma programınızı ve genel yaşam kalitenizi nasıl etkileyebileceğini düşünmek de çok önemlidir.

Sonuç olarak vajina daraltma ameliyatı, vajinal kaslarının tonunu artırmak, cinsel işlev ve görünümü iyileştirmek isteyen kadınlar için iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, prosedürün sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için kurul onaylı bir plastik cerrahla konuşmak önemlidir. Ameliyatın uzun süreli etkileri yoktur, ancak bir durumu geçici olarak iyileştirebilir. Ameliyatsız alternatiflerin yanı sıra daha büyük hedefleri ve endişeleri akılda tutmak çok önemlidir.

Avatar
Can Postacı
info@drcanpostaci.com

İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden 1986 yılında mezun olan Can Postacı, 1993’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında Barselona’da Hospital Princeps de Espagna, Genel Cerrahi Kliniği’nde eğitim alan Postacı, 1991’de ise İtalya’da Bologna Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Doğum Kliniği’nde eğitim hayatına devam etmiştir. 2013’te Saint Petersburg-Florida, ABD’de Adam Ostrezenski ‘İleri Kozmetik-Plastik Jinekoloji’ Eğitimi’ni de alan Can Postacı, 2013’te HypnoBirthing (Mongan Yöntemi) Eğitimi, Tampa-Florida, ABD Ve 2014’te KUHD ve Yeditepe Üniversitesi’nde hipnoz eğitimlerini bitirdi..

No Comments

Post A Comment