Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi İzmir

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi İzmir

Vajinal akıntı vajinanın florasının korunduğu durumda bir miktar olmak üzere görülebilir ve bu fonksiyonel olarak normal olandır. Vajinanın kendini temizleme sürecinde akıntı mutlaka gelmektedir.

Hormonal değişiklikler, cinsel uyarılma, yumurtlama dönemi, adet öncesi ve adet sonrası kısa süreli dönemlerde vajinal akıntı gözlemlenebilir. Hatta bazı durumlarda, örneğin cinsel ilişki sırasında biraz daha normalin üzerinde salgılanması mümkündür. Bu durum vajinal akıntı ve kaşıntı ile görülmeye devam ederse vajina florasında bir bozulma var demektir. Bu sağlıksız sayılabilen akıntının normalin üzerinde, beyaz ve parçalı halde gelen, sıklıkla kötü kokulu bir yapısı vardır.

Yapısı beyaz, parçalı ve kokulu olan akıntının enfeksiyondan kaynaklanması muhtemeldir ve vajina duvarında bakteriyel sorunların olduğunu gösterir. Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi İzmir ilinde birçok klinik, uzman doktor ve hastanelerde gerçekleştirilebilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nedir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için öncelikle akıntının neden kaynaklandığının anlaşılması gerekmektedir. Bunun için uzman bir jinekolog tarafından muayene edilir. Muayene sırasında bazı tetkikler, elle muayene ve tıbbi görüntüleme cihazları yardımıyla bakteriyel vajinozis, trichomonas vajiniti, maya enfeksiyonları, klamidya, HPV virüsünün yerleşmesi gibi birçok sebepten oluşabilen vajinal akıntı ve kaşıntının, sebebi belirlendikten sonra tedavi sürecine karar verilir.

Tedavi süreci hastalığın türüne göre krem veya jel yardımıyla ya da ilaçlı tedavi olarak gerçekleşebilir. Bu süreçte hastadan vajinal hijyenine dikkat etmesi ve bölgeyi temiz tutması istenir. Vücut için kullanılan bazı kokulu ve kimyasal temizlik ürünleri vajina için kullanılmaz, ılık su ile ve dikkatlice temizlenmesi yeterlidir. Bunun için üretilen özel vajina temizleme ürünleri bulunmakta fakat doktor tavsiyesi alınmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca bu süreçte ve sonrasında kıyafet seçimine de dikkat edilmesi gereklidir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi İzmir

Vajinal akıntı ne zaman tehlikelidir?

Vajinal akıntı, akıntı renginin kan yada et suyu rengine benzer halinde ise tehlikelidir. Kadınlarda vajinal akıntı gayet normal bir durumdur. Hatta cinsel olarak sağlıklı olan her kadında vajinal akıntı görülmektedir.

Vajinal akıntı, cinsel uyarılma, egzersiz, regl döneminde ve hamilelik döneminde görülmektedir. Akıntının rengi sarı, yeşilse ya da kokulu bir akıntıdan söz ediyorsak enfeksiyondan şüphelenebiliriz.

Kadınlarda çok sık görülen mantar enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu akıntıyı arttırır. Bu nedenle akıntı renginiz sarı, yeşil, kırmızı ise ya da kokuyorsa mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra doktorunuz teşhisi daha kolay koyabilir. Enfeksiyondan korunmak için vajina temizliği hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi için hangi doktora gidilir?

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi için jinekoloji ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Vajinal akıntı ve kaşıntı çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu ya da cinsel yolla bulaşan hastalık habercisidir. Özellikle kokulu sarı ya da yeşil renk akıntı derhal doktora gidilmesi gerektiği anlamını taşır. Bunun yanında idrar yaparken yanma, kaşıntı, kanama ve kasıklardaki şiddetli ağrı da belirtileri arasındadır.

Vajinal akıntıyı ve kaşıntıyı önlemek için, vajina bölgenizde parfüm içeren kozmetik ürünleri kullanmamalı, günlük ped kullanmalı, sıkı iç çamaşırları giymemeli ve vajina temizliğini önden arkaya doğru yapmalısınız.

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi sonrası tavsiyeler nelerdir?

  • Doktorunuz verdiyse antibiyotik ya da krem kullanımını aksatmamalısınız.
  • İç çamaşırınızı sık sık değiştirmeye özen göstermelisiniz.
  • Vajina için üretilen yıkama jelleri kullanmamalısınız.
  • Enfeksiyon geçene kadar cinsel ilişkiye girmemelisiniz.
  • İç çamaşırlarınızı yüksek derecede yıkamalısınız ve giymeden önce ütülemelisiniz.
  • Ortak kullanılan tuvaletler sık sık temizliğini yapmalısınız.
  • Umumi tuvalete mümkünse girmemelisiniz, girmek zorunda kaldıysanız hijyeninize dikkat etmelisiniz.

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavi işlemleri nelerdir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi kişiye özgüdür. Eğer böyle bir şüpheniz varsa mutlaka doktora görünmeli size uygun tedaviyi olmalısınız. Öncelikle doktorunuz akıntı ve kaşıntının sebebi için sizden idrar ve kan tetkiki isteyecektir. Eğer uygun gördüyse PAP Smear testi de isteyebilir. Gerekli testlerinizi olduktan sonra hastalığınızı teşhis edecektir. Eğer enfeksiyonunuz varsa size vajinal krem ve antibiyotik kullanmanızı söyleyebilir.

Vajinal akıntı ve kaşıntı için cerrahi bir operasyon genellikle yapılmaz. Ancak enfeksiyon sebebi daha büyük bir rahatsızlığın sebebiyse enfeksiyon tedavisi sonrası hastalığınızla ilgili sizi bilgilendirecektir. Vajinal akıntı ve kaşıntı probleminiz geçtikten sonra bir daha tekrarlamaması adına, kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz.

Birden fazla kişiyle cinsel yaşam bu tür enfeksiyonların sebebi olabilir. Bunun dışında enfeksiyonlar umumi tuvaletlerde, havuz ve hamam gibi bakterinin hızlı üreyebileceği yerlerde sık sık karşımıza çıkabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. Ortak kullanım tuvaletlerinde dikkat ederseniz, kişisel hijyeniniz için gerekli önlemleri alırsanız bu hastalığın size bulaşma ihtimalini azaltmış olursunuz. 

İzmir Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları İzmir ilinde seçeceğiniz klinik veya hastaneye göre değişkenlik gösterir. Vajinal akıntının boyutu ve evreleri farklı oldukça tedavi süresi de farklılaşacağı için, hastanın uzman doktor, yapılacak olan tetkiklerin neler olacağını belirler, bu süreç sonrasında hastanın kullanacağı ilaca veya kreme karar verilir.

Muayene olmak isteyen kişiler özel klinikler ve hastaneleri tercih ederlerse muayene ücreti, özel klinik ve hastanelerin muayene ücret tarifeleriyle belirlenir. İzmir vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları öğrenmek için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Vajinal mantar enfeksiyonu kimlerde olur?

Vajinal mantar enfeksiyon genellikle kadınların %90’nında görülen bir durumdur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak görülmez. Genellikle genital bölgeyle ağzın temasından sonra görüldüğü araştırmalarda görülmüştür. Enfeksiyon genellikle, umumi tuvaletler, banyo, sauna ve havuz gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabilir.

Vajinal kaşıntı neyin belirtisi olabilir?

Vajinal kaşıntı; cilt hastalığı (egzama, sedef, mantar vb.), vajinal kuruluk (menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülür), yanlış vajina temizliği, vajinaya yanlış dermatolojik ürünlerin kullanılması gibi durumlarda karşımıza çıkar. Aynı zamanda vulva kanseri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi de olabilir.