Vajinismus Tedavisi İzmir

Vajinismus Tedavisi İzmir

Çiftlerin ilk ilişki girişiminden itibaren ortaya çıkan ve akıllarını kurcalayarak birlikteliği tehdit eden vajinismus, çiftin cinsel ilişkiye girdiği esnada vajina girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi durumudur. Bu durumda ilişki gerçekleşse dahi ağrılı bir birliktelik olduğu gözlemlenmiştir. Çiftlerin en büyük problemlerinden biri haline gelen vajinismusun tedavisi mümkündür. Başarısız sonuçlanan her cinsel birlikteliğin sebebi ise vajinismus değildir.

Vajinismusa neler sebep olur?

Vajinusmusa neden olan başlıca sebepler olarak, cinsellik hakkında yanlış bilgilendirilmiş olmak, geçmişte yaşanan travmalar ve zihne yerleşen korkular bilinmektedir. Bu durumlara bağlı olarak beyin, cinsel ilişki esnasında vücudu korumak adına vajinal kaslarda kasılmaya neden olur.

Cinsel ilişki esnasında yaşanan bu durum kadın birey için adeta bir panik atak gibi seyretmektedir. Bu durum hakkında bilgi sahibi olmayan partnerler durumun farkına varamayarak farklı sebepler aramaktadırlar.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Sorununa sahip olan bireyin kendi kendine dokunamaması, bir başkasına dokunduramaması, cinsellik hakkında olan korkuları ve doktor muayenesinden çekinmesi vajinismus probleminin başlıca belirtileri arasında sayılabilir. Bu probleme sahip olan bireylerin cinsellik hakkında arzuları azaldığından erkek bireyi de olumsuz olarak etkilemektedir. Bununla birlikte birlikteliğin zemininde çatlaklar oluşması kaçınılmaz bir son olabilir. 

Özellikle ülkemizde yaşadığımız toplumdan çekinmemizin sonucu olarak bu sıkıntıyı yaşayan çiftler bir uzman görüşüne başvurmaktan ciddi çekinceler duyabilmektedir. Ancak, unutulmaması gerekir ki vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve her zaman bir uzmana danışmakta fayda vardır. Nasıl ki gribal bir durumda doktora başvuruyorsak hiçbir çekince duymadan vajinismus tedavisi içinde doktorumuzdan gönül rahatlığıyla randevu alarak muayeneye gidebilmeliyiz.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismusun en kısa ve etkili tedavisi olarak cinsel ilişki terapileri bilinmektedir. Çift olarak girilen terapilerde her iki partnerin de birbiri ve durum hakkında olan düşüncelerinin sorulmasının ardından, alanında uzman kişinin uygun gördüğü yol izlenerek iki taraf için de rahatlama sağlanması ile tedavi sonuçlanır. Terapi için başvuran çiftlerin büyük bir çoğunluğu tedavi sonrası mutlu ayrılmaktadır. İzmir içerisinde bulunan birçok terapi merkezinde vajinismus tedavisi uygulanmaktadır.

Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kişiye vajinusmus teşhisi konulabilmesi için şikayetleri şu şekilde olmalıdır: ilişki sırasında kendini kasma cinsel ilişkiye girememe, vajinal muayene olamama, cinsel ilişki sırasında ağrı veya kramp, cinsel isteksizlik ve ilişki sırasında paniklemek. Bu şikayetlerle doktora giden kadınlar için öngörülen hastalık Vajinismus hastalığıdır.

Vajinismus kimlerde görülür?

Vajinismus dünya genelinde cinsellik konusunda tabusu olan toplumlarda daha fazla görülür. İlişkiye girmek ya da cinsel birlikteliğe dair bir bilgisi olmayan kadınlar ilişkiye girmekten korkar ve kaçınır. İnsan doğası bilmediği şeyden korkması üzerine kuruludur, bu nedenle cinsel bilgi sahibi olmayan insanlarda ya da ilişki öncesi kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilere sahip kişi ilişkiye girmekten son derece korkar.

Vajinismus Tedavisi İzmir

Vajinismus iyileşme süresi ne kadardır?

Vajinismus hastalığının tedavi süresi için ortalama bir zaman verecek olursak, 3-6 aylık bir periyottan bahsedebiliriz. Tabii ki bu durum hastanın tedaviye nasıl yanıt verdiğiyle ve tedavi için gerekli olan doktor tavsiyesine ne kadar uyduğuyla da ilgilidir. Bu nedenle verdiğimiz değer sadece ortalama bir değerdir.

Vajinismus tedavisi doktorun gerekli gördüğü şekilde bazen ilaç ve yanında birkaç pelvik egzersiz yöntemi ile yapılabilir. Hasta doktor tavsiyesine uyduğu takdirde hastalığına daha çabuk yanıt alacaktır.

Vajinismus tamamen geçer mi?

Vajinismus hastalığı tedavi sonrası tamamen geçebilir. Fakat mutlaka tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisiz iyileşmesi mümkün değildir. Vajinismus tedavisi, 3 6 aylık bir periyot içerisinde düzelmesi öngörülen bir hastalıktır. Fakat tedavinin yanında hastanın stres yapmaması ve verilen talimatlara uyması da oldukça elzem bir konudur.

Vajinismus Tedavisini Hangi Doktor Yapar?

Vajinismus tedavisi için Jinekolog Uzmanına randevu almanız gerekmektedir. Vajinismus halk arasında “ilk gece korkusu” olarak bilinir. Genellikle cinselliğin tabu olduğu ülkelerde görülür. Kulaktan dolma bilgilerle cinsellikten korkma sonucunda oluşur. Vajinismus hastası olan kadınlar genellikle cinsellik sırasında ağrı, kramp ve acı hissedeler.

Cinsel ilişkiye hiç giremeyenler de vardır. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Vajinismus hastalığını jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından bir tedavi yöntemi belirlenerek atlatabilirsiniz. Doktorlar genellikle cinsel terapi, kegel egzersizi ve darbeli radyo frekans işlemini önerirler. Cinsel terapi tedaviye yanıt vermesi açısında en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu tedaviye çiftlerin birlikte katılması gerekmektedir. 

Vajinismus tedavi işlemi sonrası tavsiyeler nelerdir?

  • Vajinismus tedavisi bittikten sonra hastanın yapması gereken en önemli şey sabırlı olmaktır. İlk cinsel ilişkide biraz da olsa ağrı ve kramp hissetmesi gayet normaldir.
  • Vajinismus tedavisinden sonraki ilk üç ay çocuk yapmanızı birçok doktor önermez. Bu kesin bir kural olmasa da sizin öncelikli olarak odaklanmanız gereken cinsel ilişkinizi düzene sokmaktır. 
  • Tedavi seanslarından sonra ilk cinsel ilişkinizde hymen zarının yırtılması sonucunda hafif kanama normaldir. Bunu takiben birkaç hafta az miktarda kanama olması da normal karşılanır.
  • Tedaviye hızlı yanıt verebilmek adına psikolojik durumunuzun iyi olması ve eşlerin birbirine destek olması son derece önem taşır. 

Vajinismus Tedavisi işlemleri nelerdir?

Vajinismus tedavisinde uygulanan ilk yöntem genellikle kegel egzersizleridir. Doktorunuzun size verdiği egzersiz hareketlerini yaparsanız, iyileşme sürecinizi hızlandırırsınız. Vajinismus tedavisi için uygulanan bir diğer yöntem cinsel terapi yöntemidir. Bu yöntem ile tedaviye daha hızlı yanıt verebilirsiniz.

Cinsel terapi çiftlerin birlikte katıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu şekilde çiftler birbirini daha iyi anlayacak ve daha anlayışlı olacaktır. Cinsel terapi yönteminde içinde kegel egzersizlerin de bulunduğu bir nevi psikolojik tedavidir. Hastanın cinsel ilişkiye girememe sebebi uzman doktor tarafından bulunduktan sonra tedavi aşaması başlar. Ortalama 6- 10 seans arası, 2-4 ay arası sürer.

Cinsel terapi yönteminin başarı oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle bir ya da iki seansta düzelen hastalar vardır. Cinsel terapi uzman psikolog ya da psikiyatr ve cinsel terapi alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmaktadır. İşlem sonrası aynı rahatsızlığın tekrarlaması pek olası değildir. Fakat tamamlanmayan seans var ise hastanın durumu tekrarlanabilir. Bu nedenler terapiye aksatmadan tamamen bitene kadar gitmelisiniz.

Vajinismus kaç seansta tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi kişinin hastalığının ne derecede olduğu düşünülürse 3 ve 5 seans aralığı ile 10 ile 15 seans arasında tedavi edilebilir. Fakat Vajinismus tedavisi gören kişinin eşiyle birlikte yol alması, bu durumu kolaylaştıracak, aksi takdirde eşlerin birbirine destek olmaması ve doktorun söylediği tetkiklere uymaması sonucunda seans uzayabilir. İşte bu nedenle bu tedaviye başlamadan önce programınızı eşinizle yapıp seanslara birlikte katılırsanız daha kısa bir iyileşme süreci vadedebilir.

Vajinismus tedavisi kesin çözüm mü?

Evet. Eğer doktorunuz Vajinismus teşhisini onaylamışsa ve bir tedavi programı size sunuyorsa, sizin de istekliliğinizle birlikte kesin çözümdür. Vajinismus tedavisinde önemli olan hastanın tedavilere uyması, tedavi için istekli olması ve elinden geleni yapmasıdır. Tüm bunların yanında doktorunuz önerdiği tedavi planıyla birlikte vajinismusa veda edebilirsiniz.

Vajinismus tedavi edilmezse ne olur?

Vajinismus tedavi edilmezse kişinin cinsel ilişki sırasında yaşadığı ağrı, cinsel ilişkiye girememe, ilişkiden korkma, ilişki sırasında kramp, ağrı veya kendini kasma gibi durumlar devam edecektir. Üstelik bu hastanın hayatını etkilediği gibi partnerinde yaşantısını etkileyeceğinden hem fiziksel hem duygusal yıpranmalara neden olabilir. Bu nedenle eğer kişinin düzenli bir cinsel hayatı varsa ya da olsun istiyorsa, Vajinismus tedavisi yapması önerilir.